Moda lat 50 tych – co może nam zaoferować dzisiaj?

Lifestyle Moda

Zapewne zauważyliście, że modowe trendy są jak bumerang – lubią powracać. Od dłuższego czasu popularnością cieszą się ubrania, dla których inspiracją była moda lat 50 tych i nie wiem czy to kwestia popularności serialu „Mad Men” czy też tęsknota za ubraniami uwzględniającymi kształty nie na darmo zwane „kobiecymi”? Co może łączyć kobietę z tamtych czasów z kobietą lat 2000? Na pierwszy rzut oka nie mamy przecież zbyt wiele wspólnego.

KOBIETA W LATACH 50 TYCH

Kobieta lat 50 tych w USA (gdzie modowe trendy się wówczas kształtowały) to idealna Pani Domu. Elegancka i zadbana, smaży naleśniki w fartuszku i szpilkach. Marzy o odkurzaczu i zmywarce. Z podekscytowaniem pokazuje koleżankom nowoczesny kącik z pralką i suszarką. Czeka na męża z obiadem na stole i wita go w drzwiach z uśmiechem na twarzy i gazetą w ręku. Taki obraz kobiety wyłania się z lektury fragmentu poradnika dla idealnej gospodyni domowej „The Good Wife’s Guide” wydanego w USA w latach 50, który to moja świadkowa czytała na głos na moim wieczorze panieńskim, doprowadzając nas wszystkie raz po raz do gromkiego śmiechu. Jakie porady możemy tam spotkać?

Przygotuj się na przywitanie męża.

Pamiętaj, żeby odpocząć minimum przez kwadrans przed powrotem męża do domu, tak aby być świeża i radosna na jego przyjście. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę we włosach i wyglądaj rześko. Pamiętaj, że twój mąż spędził dzień w pracy, przebywając wśród wielu zmęczonych twarzy.

Pamiętaj o tym, żeby być interesującą

Obowiązkiem każdej żony jest podniesienie na duchu męża, dlatego po powrocie z pracy powinnaś zadbać o jego stan ducha.

Nie krytykuj

Nie krytykuj, kiedy spóźni się na obiad lub całą noc spędzi poza domem.

Troszcz się o jego wygodę

Powinien usiąść wygodnie w fotelu lub położyć się na chwilę w sypialni. Popraw poduszki. Zaproponuj, że zdejmiesz mu buty. Miej przygotowane dla niego ciepłe i zimne napoje. Mów miłym, spokojnym głosem.

Nie podważaj opinii męża

Nie dopytuj się też o motywy jego postępowania. Pamiętaj – mężczyzna jest panem domu. Nie możesz wątpić w jego decyzje.

Dobra żona zna swoje miejsce!

Uznając, zasadę Wittgensteina, że granice naszego języka, to granice naszego świata, możemy stwierdzić, że język reklam lat 50 tych, wyznaczał granice świata kobiet do domu, dzieci i kuchni. Tutaj tylko kilka przykładów:

 

Właściwie nie wiadomo tutaj czy śmiać się czy płakać? I tak wybrałam tutaj dość łagodne przykłady tych seksistowskich reklam. Oczywiście ten obraz świata jest uproszczony – i w latach pięćdziesiątych żyło wiele kobiet wykraczających poza narzucone im ramy. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla części z kobiet pozostanie w domu i opieka nad tzw. domowym ogniskiem było świadomym wyborem i luksusem, na który mogły sobie pozwolić, dzięki prosperity lat powojennych. Świat się uspokoił po wojennej zawierusze, życie zaczęło wracać na swoje tory, kapitalizm w USA święcił triumfy. Lata 50 te w Stanach to czas dobrobytu i konsumpcji. A to zawsze podatny grunt dla rozwoju mody. Moda jest w pewnym sensie trywialna, nie jest konieczna do przetrwania, ale nadaje się za to doskonale do umilania codzienności. Moda lat 50-tych to moim zdaniem piękno, gracja i elegancja na co dzień. Chyba żadna inna epoka tak doskonale nie eksponowała kobiecości. Wystarczy spojrzeć na ikony mody tamtych lat: Marilyn Monroe, Brigitte Bardot czy moja ukochana Audrey Hepburn:

 

KOBIETA LAT 2000

Jak moda wygląda dzisiaj? Jakbym miała wybrać jedno słowo, to powiedziałabym : „kontrast”. Moda w dzisiejszych czasach jest bardzo zmienna, pełna kontrastów i totalnie wyzwolona. Jak dzisiejsze kobiety. Albo lepiej spora ich część, bo oczywiście trudno generalizować.

Mam wrażenie, że balansujemy gdzieś pomiędzy roznegliżowaną gwiazdą fitness w obcisłych rajstopach, a aseksualną bojowniczką o prawa kobiet w krótkich kolorowych włosach i własnoręcznie utkanym oversizowym worku, twierdzącą, że wygląd zewnętrzny nie ma żadnego znaczenia. Gdzieś z tyłu głowy wciąż czai się jeszcze „heroiniczny look” typowy dla końca lat 90-tych. Przyglądając się modzie ulicznej mam ochotę parafrazować słynny biblijny cytat: „wszystko nam wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść”. Mam wrażenie, że wiele kobiet jest „modowo” pogubiona. Sama jestem. Myślę, że to kwestia zbyt dużego wyboru i zmienności trendów. Tak bardzo chcemy czasem za tą modą nadążyć, że nie mamy czasu odkryć w czym jest nam tak naprawdę dobrze i jaki fason nam służy. Masowość produkcji ubrań i powielanie sklepowych stylizacji sprawia, że patrząc na ulicę mam też wrażenie, że ktoś nadużył komend „kopiuj” „wklej”.

MODA LAT 50 TYCH A ROK 2018

Rady z  poradnika „The Good Wife’s Guide” są w dzisiejszych czasach raczej w stratosferze marzeń naszych mężczyzn. Bardzo zabawnie pokazał zmianę w postrzeganiu tradycyjnych ról kobiecych i męskich Eli Rezkallah, bawiąc się konwencją i odwracając role w reklamowych plakatach (więcej przykładów możecie zobaczyć tutaj):

 

Czy coś ze spuścizny lat 50 tych może się przydać współczesnej kobiecie skoro tak wiele nas różni? Myślę, że tak! Tutaj kilka moich propozycji:

 • rozkloszowane spódnice z wysokim stanem – idealne na wiosnę i lato, które jest już tak blisko. Jeżeli macie sylwetkę w typie tzw. klepsydry to rozkloszowany krój będzie dla was bardzo korzystny
 • jedwabne apaszki (do których kupna zainspirowała mnie Ewelina, a wcześniej kojarzyły mi się tylko z Paniami na dworcu PKP) – dodają szyku i subtelnej elegancji prawie każdej stylizacji (zobaczcie sami w poprzednim wpisie Eweliny)
 • spodnie  z wysokim stanem – pomogą ukryć niechciane fałdki i świetnie przytrzymają w ryzach koszule
 • zawarcie znajomości z dobrym krawcem i dopasowanie ulubionych ubrań do swojej sylwetki. Czasem naprawdę bywa tak, że z góry ustalone rozmiary nie współgrają z naszymi unikalnymi kształtami. Płaszcz z dzisiejszych zdjęć przeszedł właśnie taką przeróbkę i z ciążowego stał się rozkloszowaną wariacją a’la lata 50 te.

 

 • subtelna elegancja na codzień – mam trójkę dzieci i pracę na pełen etat i czasem po prostu mi się nie chcę o siebie zadbać, kobiety lat 50 tych pokazują, że warto nawet przy zwyczajnych, codziennych czynnościach wyglądać jak milion dolarów, a czasem za wyglądem może podążyć i nasze samopoczucie

czego i sobie i Wam życzę!

 

 

Please follow and like us:

6 thoughts on “Moda lat 50 tych – co może nam zaoferować dzisiaj?”

 1. Uwielbiam modę retro – te rozkloszowane sukienki i spódnice, te fryzury! Myślę „lata 50” i widzę Audrey Hepburn w „Rzymskich wakacjach” <3 W niektórych nowych filmach, których akcja dzieję się w latach 50-60, można również podziwiać stylowe kreacje. Bardzo malowniczy pod tym względem jest film "Służące".

  Niektóre z reklam z tamtego okresu faktycznie są okropne, ale nie bardzo rozumiem, co jest złego w tej z odkurzaczem – dla gospodyń domowych przejście z miotły na odkurzacz było na pewno dużym ułatwieniem. Nie oceniajmy czasów historycznych (nie tak dawnych, ale jednak dla nas to historia) z dzisiejszej perspektywy. To tak jakbym dostała w prezencie Thermomix. Albo jakiś rewolucyjny wynalazek, który sam ściera kurze z mebli (chyba mnie trochę poniosło…). Ja tam bym się cieszyła 🙂

 2. Tak! Film „Służące” jest świetny pod względem kostiumów ( z resztą nie tylko z tego powodu). Fajne kostiumy z tego okresu są również w filmie „Uśmiech Mona Lizy”.

  Jeżeli chodzi o reklamę z odkurzaczem, to nie jest to oczywiście jakiś jaskrawy seksizm – natomiast jednoznacznie przyporządkowuje kobiety do strefy domowej jak duża część reklam z tego okresu, co chciałam pokazać w tym tekście.

  Zależy też od tego co kto lubi – ja osobiście nie znoszę dostawać sprzętów domowego użytku w prezentach:) Sprzęty do domu są dla domu:) Prezent dla mnie ma być prezentem dla „MNIE” 😉

  1. Sprzęty do domu są dla ludzi, żeby nam ułatwić życie 🙂 Wiadomo, że od męża oczekuję czegoś bardziej osobistego (zresztą, kupując coś do domu, kupowałby też sobie, więc nie byłby to do końca prezent :P), ale od innych osób – czemu nie.

   Btw, nie wiem, jak się nazywa rodzaj butów, które masz na zdjęciach, ale też takie noszę i uwielbiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *