sukienka-w paski

Zrób sobie St.Tropez

Lifestyle Moda

Miałam taki okres w życiu, że uzależniłam się od wszystkiego co czeskie. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Guzikowcy” , długie noce z Bohumilem Hrabalem, a stamtąd prosta droga wiodła mnie w ramiona Mariusza Szczygła. „Gottland” czytaliśmy na głos całą załogą na Mazurach. Z panem Boberkiem błądziliśmy po Zizkovie w poszukiwaniu Hospody u Vystrelenyho oka. Z tatą zastanawialiśmy się na głos czy to naprawdę tak działa, że jak już włożysz do buzi żarówkę to jej nie wyciągniesz, aż mama krzyczała: „ani się ważcie!”

Czeskość kojarzyła mi się z takim cudownym podejściem do życia, afirmacją codzienności znad kufla piwa, absurdalnym poczuciem humoru i wielką mądrością prostych ludzi, co najlepiej podsumowuje powiedzenie Josefa Prochazki, przyjaciela Hrabala:

Jak się człowiek uchleje, to w Kersku też jest Kilimandżaro

Te myśli dopadają człowieka z reguły wtedy, kiedy jego dłonie w gumowych rękawicach tkwią zanurzone w mydlinach, ew. kiedy rozwieszają piętnaste niemowlęce body. Uciekłbym. Spakował plecak i pojechał medytować na Bali.  Zjechałbym na skiturach z Elbrusa. Tymczasem codzienność wzywa i nie chce odpuścić.

Wydaje mi się, że potrzeba ucieczki dopada czasami każdego. I nie ma w tym nic złego.  Są jednak ucieczki i ucieczki. Jedne niosą za sobą wielkie, fundamentalne wręcz konsekwencje, te mniejsze mogą dać nam uczucie urozmaicenia i poczucie opuszczenia na chwilę bieżni chomika. Taką małą formą ucieczki jest dla mnie moda, bo parafrazując słowa mistrza Prochazki:

Jak się człowiek ubierze to nawet nad Wisłą  jest St. Tropez!

styl-retro

 

 

 

 

P.S. Buty na zdjęciu są od Baty:) Kupiłam je 5 lat temu w Pradze. To nie jest oczywiście przypadek:) Jeżeli jeszcze nie czytaliście książki „Gottland” Mariusza Szczygła to koniecznie to zróbcie. Jeden z pierwszych rozdziałów opowiada fascynującą historię właśnie Tomáša Baty.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *