Jak dobrać spodnie do sylwetki

Moje odkrycia

Kiedy tuż po 1900 roku Poiret zaprojektował we Francji pierwsze spodnie dla kobiet, ktore w zasadzie przypominały bardziej spódnicę, posypały się słowa krytyki i oburzenia. Potępiano ich „haremowe” pochodzenie ( inspirowane były orientem) i jedynie najodważniejsze kobiety gotowe były je nosić. W Polsce jeszcze w latach 30, 40-tych, w rozlicznych poradnikach pisano, że noszenie spodni jako stroju niegodnego kobiety, nie powinno być usprawiedliwiane przywiązaniem do sportu.

Dziś noszenie spodni już nikogo nie gorszy. Z racji pory roku i ogólnych modowych tendencji schodzą troszkę na drugi plan. Coraz częściej szukamy „perełek” wśród małych, nieznanych firm, ulegając kreowanym przez nie ideałom piękna. Proponują nam one głównie sukienki i spódnice. Sądzę, że wynika to po części z tego, że sukienki są dużo łatwiejsze do uszycia. Spodnie bowiem zawsze są mniej uniwersalne i wymagają większego dopasowania do bardzo różnych sylwetek. Ale czy możliwa jest szafa bez spodni? Jak znaleźć odpowiedni dla siebie krój?

 

Żeby było łatwiej, podzieliłam standardowo sylwetki na 4 typy : jabłko/ gruszka/ klepsydra/ prostokąt

dekor-limo.pl

Kobietom o sylwetce typu JABŁKO  będzie zależało na spłaszczeniu brzucha. Powinny one sięgać po spodnie z wysokim stanem, sztywne, które przytrzymają uwypuklający się brzuch. Jasne kolory będą dodawać lekkości, szczególnie jeśli zdecydują się na połączeniu ich z ciemną górą.

Na pierwszy rzut oka GRUSZKA przyciąga uwagę masywnym dołem sylwetki. Żeby odwrócić uwagę od masywnych bioder, a często również nóg warto wybrać ciekawszą, jasną górę ( oryginalna bluzka, biżuteria, ciekawa fryzura, okulary, zawieszona na ramieniu wystrzałowa torebka), która skupi całą uwagę. Dół warto ukryć w ciemnych długich spodniach, posiadających prostą nogawkę. Spodnie dodatkowo warto „wydłużyć” butami  na obcasie w tym samym kolorze ( zakończenie w czub także będzie tu działać optycznie korzystnie).

KLEPSYDRA chyba zawsze najlepiej będzie prezentować się w sukienkach, ale dla Pań o takich kształtach najodpowiedniejsze będą spodnie z wysokim stanem, dopasowane w biodrach, a równocześnie w talii. Wiem jak trudno jest takie znaleźć, ale niektóre z firm jeansowych wypuszczają kobiece kroje więc warto pytać. Do tego świetnie dołączyć górę, przewiązaną w talii paskiem, co podkreśli atuty całej sylwetki.

Dla chłopięcych, PROSTOKĄTNYCH sylwetek polecane są spodnie jaśniejsze, o ciekawych wzorach. Korzystną opcją będą spodnie luźniejsze, z podwyższanym stanem, do środka których wpuścicie luźno spływającą bluzkę- w ten sposób sylwetka uzyska odcięcie w talii, co optycznie ją wyszczupli. Inną korzystną opcją są rurki z podwyższanym stanem, które przyciągną uwagę do zgrabnych, długich nóg.

 

 

 

 

A jakie są moje doświadczenia ze spodniami? Raczej nieciekawe. Od zawsze kupowanie spodni było dla mnie katorgą. Zakotwiczona w obsesyjnych myślach na temat moich muskularnych ud i łydek, podejmowałam się desperackich rozwiązań. Jako nastolatka wierzyłam w męskie kroje jeansów, które pozbawiały mnie kształtnych bioder i gubiły całe piękno wcięcia w talii. Jako studentka nosiłam biodrówki o szerokich nogawkach, które jeszcze bardziej skracały moje i tak niepokaźnej długości nogi. Na szczęście potem urósł mi brzuch, więc biodrówki musiały pójść precz. Uwierzyłam, że stworzę garderobę opartą na sukienkach, spódnicach. Pomyliłam się- potrzebowałam spodni częściej niż mi się wydawało. Tu z pomocą przyszły mi terendy modowe- sklepy pełne były spodni z wysokim stanem, które chcąc nie chcąc, musiałam przymierzyć. To była miłość od pierwszego spojrzenia w lustro. Sądzę, że pozostaną ze mną na długo, niewzruszone mijającą modą.

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *