Modowe smaczki czyli co wspólnego ma kamizelka z wielkim pożarem Londynu

Moda

Jest sierpień 1666 roku, przez Londyn przechodzi kolejna fala epidemii dżumy, która w ciągu roku pochłania 70 tysięcy ludzi. Fetor rozkładających się ciał staje się przy wysokich temperaturach bardzo uciążliwy. Brudne, wąskie ulice stolicy pełne są zdechłych, jak i tych jeszcze żywych szczurów. Nic nie może ich powstrzymać przed roznoszeniem Yersinia pestis. Czarna śmierć wydaje się być największym zagrożeniem. Nikt nie spodziewa się, że wrzesień przyniesie kataklizm jeszcze większy- pożar, który pokona dżumę i szczury, ale zupełnie zniszczy Londyn.

Jest niedziela 2 września, krótko po północy, ktoś zapomina zagasić ogień w piecu chlebowym. To niedopatrzenie kosztować będzie Londyn słono. W czasie trwającego 3 dni pożaru, obraca się w popiół 2/3 miasta- kilkanaście tysięcy budynków, ponad 80% kościołów, w tym Katedra Św. Pawła. W obliczu klęski, która zawsze wiąże się z biedą, Karol II Stuart nawołuje do porzucenia ozdobnych francuskich fraków na rzecz ubrań bardziej prostych. Kamizelka, która pierwotnie miała długość do kolan i długie rękawy ( wiem, mnie też ciężko to sobie wyobrazić) zaczyna tracić na długości. Potem kolejne wielki przynoszą jej coraz większe minimalizacje aż do dzisiejszej formy.

Jest wrzesień 2018 roku. Dziś największym zagrożeniem są ruchy antyszczepionkowców, nieracjonalna antybiotykoterapia i narastająca migracja całego społeczeństwa, chociaż do epidemii zapewne nam daleko. Pożar raczej też nam nie grozi. Kamizelka sięga do pasa, nie posiada rękawów i zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje ( nie wliczając kuloodpornych): jednorzędową i dwurzędową.

Kamizelkę dwurzędową znajdziecie w moim wiosennym wpisie „Męska kamizelka na 3 sposoby”. Jednorzędową prezentuję Wam w dzisiejszej stylizacji, która mam nadzieję przypadnie Wam do gustu. Ta kamizelka też jest męska, zakupiona w bardzo małym rozmiarze i wytaliowana Nie przynudzam już i pozostawiam Was z garstką zdjęć.

Co myślicie o „przyswajaniu” męskich elementów garderoby przez kobiety?

 

 

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *