Dlaczego kręci mnie styl retro ?

Moda

 

Zastanawiałyście się kiedyś dlaczego styl retro jest taki kuszący? Stare meble, samochody, płyty winylowe, gramofony? Czy aby na pewno tęsknimy do ery telefonów z wykręcaną tarczą, samochodów bez klimatyzacji i wspomagania kierownicy? Czy kupując siatkowe torby, naprawdę chciałybyśmy cofnąć się do ery PRLu ? Dlaczego ciągle oglądamy się wstecz, zamiast czerpać garściami z tego co jest tu i teraz? Dlaczego czekamy aż wszystko pokryje kurz, stanie się undergroundowe, mniej popularne?

Cały czas zadziwia mnie fenomen popularności retro. Chociaż może nie powinien. Modowa arena jest przecież bardzo szeroka i bez problemu mieści różne subkultury, noszące różne ubrania. Do wyboru, do koloru. Jednak klimaty retro wydają mi się być czymś o wiele szerszym. W zasadzie można rzec, że same w sobie są wspomnianą areną.

Kiedy słyszę retro myślę o pięknych, kobiecych krojach. Myślę o dobrej jakości materiałach, dbałości o szczegóły. Myślę o nakryciach głowy, finezyjnych fryzurach i czerwonych szminkach. Myślę o historii mody, stylizacjach gwiazd filmowych takich jak Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Marilyn Monroe. Myślę o filmach „Przeminęło z wiatrem”, ” Śniadanie u Tiffany’ego”. Myślę o ogromie wiedzy i umiejętności, które są do zgłębienia- i to one w stylu retro pociągają mnie najbardziej. Z dużą pokorą podchodzę do okraszania jakiejś stylizacji mianem retro. O swoich zestawieniach garderoby mówię raczej, że są inspirowane tym stylem. Dlaczego? Bo wiem ile trzeba posiąść wiedzy, żeby ubrać się zgodnie z jakąś epoką. Bo wiem, że lata 50-te (które przecież są najbardziej popularne, oklepane) niejedno mają imię. Bo wiem, że moda francuska, brytyjska, a nawet polska to zupełnie odmienna bajka.

Moda retro otwiera przed nami spektrum różnych możliwości. Każda sylwetka znajdzie w niej coś dla siebie. Każdy umysł znajdzie w niej swój kierunek i wartości za którymi chce podążać. I tak z mody rodzi się styl.

A jakie są Wasze skojarzenia ze „stylem retro” ? Równie pozytywne jak moje, a może bardziej zbliżone do skojarzeń Pana Golisa, któremu moda retro kojarzy się z przebieraniem w babcię? Pan Golis odesłał kupioną ostatnio marynarkę vintage. Mnie bardzo się podobała 🙁 , ale on zupełnie nie widzi się w tym stylu…… szkoda. Ale jak mawia ” od źle ubranego mężczyzny jest gorszy ten, którego ubiera żona”, więc niewiele mam w tym względzie do powiedzenia. Pozostawiam Was z garstką zdjęć a la retro.

 

 

 

 

 

Please follow and like us:

3 thoughts on “Dlaczego kręci mnie styl retro ?”

  1. W czasach kiedy większość kobiet albo stawia przede wszystkim na wygodę i styl sportowy, albo chce za wszelką cenę być „sexy” (co ma być ponoć wprost proporcjonalne do odkrytej powierzchni ciała), styl nawiązujący do retro stanowi w pewnym sensie odtrutkę – od bylejakości, wulgarności i brzydoty. Styl retro wydobywa z kobiety piękno bez epatowania nagością.
    Ja najbardziej uwielbiam w nim rozkloszowane spódnice 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *