Jak dobierać i łączyć kolory

Każdy ma swój własny styl, dzięki któremu czuje się atrakcyjnie. Odpowiednie dobranie kolorów w stylizacji jest bardzo ważne. Dzięki temu można stworzyć modny look i poczuć się dobrze. Jak łączyć kolory w stylizacji? Kilka porad i najważniejszych informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Prosta zasada- gwarancja zadowolenia

Skompletowanie stylizacji wbrew pozorom wymaga pewnego wysiłku. Aby wybrany zestaw ubrań prezentował się atrakcyjnie, należy zadbać o każdy szczegół. Jak wybrać kolory? Warto zastosować podstawową zasadę, według której należy ograniczyć się do trzech kolorów. Mniejsza ilość barw może okazać się niewystarczająca, jeśli chcesz stworzyć ciekawą i atrakcyjną stylizację. Jeśli zaś zastosujesz więcej niż trzy kolory, efekt będzie zbyt przytłaczający. Jeśli chodzi o wybór stylizacji i kolory, przesada nie jest wskazana.
Stylizacja stworzona z trzech kolorów nie musi być nudna i nieciekawa. Jeśli lubisz odważne barwy, nie musisz z nich rezygnować. Pamiętaj jednak, że jedna stonowana barwa musi mieć odpowiednie, przygaszone tło. Jeśli na przykład decydujesz się na marynarkę w kolorze ognistej czerwieni, postaw na czarne spodnie i jasnoszarą bluzkę.
Jeśli Twoim wyborem są ubrania w stonowanym kolorze, stylizację warto ożywić mocnymi akcentami w formie dodatków. Ciekawa biżuteria, modna torebka lub buty to również elementy stylizacji. Wybierając dodatki pamiętaj o zasadzie trzech kolorów. Taka stylizacja nie musi być nudna, ale powinna wyglądać estetycznie.

Schemat koła kolorów – barwy pokrewne

Jeśli chodzi o zasady łączenia barw, nie można zapomnieć o schemacie koła i barwach pokrewnych. Koło w prosty sposób prezentuje, jakie kolory można ze sobą łączyć w stylizacji. Metoda pokrewieństwa polega na zestawianiu ze sobą barw, które są umieszczone obok siebie na kole kolorów. Tak na przykład sweter w kolorze beżowym można zestawić z zielonymi spodniami czy spódnicą. Technika kolorów pokrewnych to niejedyny sposób na stworzenie modnej i atrakcyjnej stylizacji. Także barwy przeciwstawne tworzą ciekawe połączenie.

Technika kolorów przeciwstawnych

Wybierając technikę kolorów przeciwstawnych, również pomocne będzie koło kolorów. Aby stworzyć taką stylizację, należy wybrać dwie barwy, które leżą naprzeciwko siebie na wspomnianym kole. Tak na przykład fioletowa koszula dobrze komponuje się z żółtymi spodniami lub spódnicą. Niebieskie jeansy można połączyć z bluzką w ciepłopomarańczowym kolorze. Technika ta jest bardzo prosta w zastosowaniu. Warto ją wykorzystać, jeśli lubisz zabawę modą i tworzenie niebanalnych stylizacji.

O barwach neutralnych słów kilka

Na pewno zorientowałeś się, iż na kole kolorów nie ma barw neutralnych, takich jak beże, szarości i biel. Pamiętaj jednak, że nie warto z nich rezygnować. Neutralne barwy mogą stworzyć atrakcyjną stylizację, a ich urok podkreślą odpowiednie dodatki. Barwy neutralne można łączyć ze sobą, lub z kolorami z koła kolorów. Biel, szarości, czerń oraz beże sprawdzają się doskonale jako baza dla mocniejszych kolorów. Tak na przykład biały t-shirt warto zestawić z beżową marynarką, a dla ożywienia stylizacji dodać spodnie w kolorze czerwonym.

Zakończenie

Umiejętne łączenie barw w stylizacji ma ogromne znaczenie. Możliwości jest wiele, warto przetestować kilka technik, aby odnaleźć taką, która sprawdza się najlepiej. Niezależnie od tego, jaka technika najbardziej przypadła Ci do gustu, pamiętaj o kole kolorów. Z jego pomocą stworzyć wiele ciekawych połączeń, które będą wyglądały atrakcyjnie. Tworząc stylizację pamiętaj także o dodatkach, które będą jej dopełnieniem. Warto również sprawdzić, jakie kolory podkreślają określony typ urody. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie porady zawarte w tym artykule, stworzenie idealnej stylizacji nie będzie problemem.