Tencel – właściwości i charakterystyka materiału
Czym jest tencel?
Mówi się, że Tencel jest materiałem przyszłości, nie bez powodu, ponieważ ma on bardzo więcej zalet niż wad przed wszystkim jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego.Tencel jest zastrzeżonym znakiem towarowym austriackiej firmy Lenzing AG, znakiem towarowym potwierdzającym produkcję włókien tekstylnych Lyocell i Modal, czyli dwóch sztucznych tkanin pochodzenia naturalnego, wyekstrahowanych odpowiednio z roślin eukaliptusowych i bukowych. Lyocell i Modal z etykietą Tencel to ekologiczne włókna pochodzące z regeneracji celulozy drzewnej – naturalnych polimerów obecnych w żywych komórkach wegetatywnych. Obie tkaniny są wytwarzane w procesach chemicznych podobnych do wiskozy .
Włókno tekstylne Tencel Lyocell pozyskiwane jest z drzew eukaliptusowych hodowanych przez firmy certyfikowane, respektujące społecznie i odpowiedzialnie użyteczne normy dla środowiska. Międzynarodowy program zatwierdzania certyfikacji lasów uznał praktyki rolnicze Tencel za zrównoważone: eliminuje negatywny wpływ na środowisko tradycyjnego przetwarzania włókien, dzięki zastosowaniu nowych zrównoważonych technologii i procesów ekstrakcji chemicznej na bazie rozpuszczalników, nieszkodliwych dla środowiska i nie tylko. wszystkie nadają się do recyklingu.
Włókna tekstylne Tencel
Procesy ekstrakcji stosowane do produkcji włókien z włókna drzewnego są bardzo podobne, niezależnie od użytego surowca (eukaliptus, bambus , buk), ale metody stosowane do przekształcania tych włókien w przędzę, tkaniny, gotową i sprzedawaną odzież mogą się znacznie różnić. W procesach tych stosuje się silne chemikalia, dzięki czemu włókno jest mniej trwałe i potencjalnie toksyczne. Etykieta Tencelwyklucza te niezrównoważone procesy. Metoda ekstrakcji Tencel jest definiowana jako proces w cyklu zamkniętym, w którym 99,5% rozpuszczalnika jest odzyskiwane, oczyszczane i ponownie wykorzystywane do kolejnych ekstrakcji Tencel, co daje ogromną przewagę pod względem wpływu na środowisko (oszczędność energii i zasobów wodnych, niepotrzebne usuwanie chemikaliów ) – niewielka ilość pozostałych emisji jest rozkładana w oczyszczalniach biologicznych. Ten świadomy ekologicznie proces jest w 100% organiczny, ponieważ u podstawy znajduje się naturalny surowiec, taki jak włókno eukaliptusowe.
Tencel ma ogromne zalety w porównaniu z tradycyjnymi włóknami pod względem obróbki chemicznej: zwykle bardzo obszerny i wysoce toksyczny, zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Chemikalia używane do ekstrakcji Tencel , chociaż chemiczne, nie są toksyczne dla środowiska i w każdym przypadku są poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane do kolejnych ekstrakcji.
Odzież w Tencel
Tencel to higroskopijna, mocna, biodegradowalna tkanina, odporna na promienie UV, starzenie i ścieranie. Dzięki zdolności termoregulacji nadaje się na wszystkie pory roku, utrzymując stałą temperaturę ciała. Tencel to sztuczna tkanina pozyskiwana z celulozy eukaliptusowej i bukowej, naturalnych surowców, które zapewniają tkaninie doskonałe właściwości pochłaniania wilgoci w większych ilościach niż jakiekolwiek inne włókno syntetyczne. Zapobiegając tworzeniu się bakterii i rozwojowi roztoczy, Tencel można zaklasyfikować jako tkaninę hipoalergiczną . Dzięki swoim właściwościom hipoalergicznym, oprócz klasycznej odzieży i bielizny wykorzystuje się go również do wyrobu koców, prześcieradeł, materacy i sof . Tencel jest miękki i gładki w dotyku – w przeciwieństwie do bawełny, która jest nieregularna i szorstka – daje na skórze uczucie maksymalnego komfortu, świeżości i przewiewności. W rzeczywistości maksymalne korzyści z tej tkaniny można uzyskać, nosząc odzież w bezpośrednim kontakcie ze skórą, jak to może mieć miejsce w przypadku T-shirtu. Aby porównać różne tkaniny dostępne na rynku, w dotyku najbardziej podobny do Tencelu jest kaszmir .